Sport a kultura ruku v ruce

Sport a kultura k sobě nedomyslitelně patří už od antiky, myslím, že pojem Kalokagathia většině z Vás asi moc nepoví, ale věřte tomu, že jde o ušlechtilou myšlenku o harmonickém souladu a vyváženosti tělesné a duševní krásy. A právě z této myšlenky vycházejí například novodobé olympijské myšlenky, počátek Sokolského hnutí, a mnohem více.

triatlon

A jelikož takovéto krásné myšlenky je více než jednoduché přijmout za vlastní, vznikly dvě rozdílné, ale zároveň podobné sportovní akce i u nás ve Volyni. Dirt Jam a Volyňský triatlon.

Dirt Jam- je akce, která je již sedmým rokem požádána kluky z Bikerz Volyně na sportovišti v Bezručových sadech. Na místě, v posledních letech velmi málo využíváném hřišti (zejména po vybudování hřiště s umělým povrchem u Domova mláděže) , vznikla již před deseti lety dráha pro extrémní cyklisty. Tato dráha, která až nečekaně funguje celých 10 let, umožnila mnohým nadšencům z celého okresu dosáhnout kvalitních tréninkových podmínek a dopomoci tak k úspěchům na řadě závodů. Dirt jam je akce velmi aktraktivní nejen pro cyklisty, ale díky spojení s večerními koncerty přímo mezi skoky i pro širokou veřejnost.

dirty

Volyňský triatlon. Mnohem mladší akce, ale snad ji čeká také úspěšná budoucnost. Letos úspěšně proběhl třetí ročník. Prvotní a nejdůležitější myšlenkou bylo vytvořit přátelský závod a odvrátit se od profesionalizace a komercionalizace sportu. Sport pro každého, ne pro peníze. Našeho triatlonu se tedy může naprosto bez starostí zůčastnit každý, kdo doma najde alespoň trochu provozu schopné horské kolo a odvahu se přihlásit…. a nemáš- li dostatek odvahy, tak nemusíš být zoufalý, že se nezůčastníš, stačí najít dva kamarády a vytvořit tak velmi oblíbenou štafetu. Právě závod štafet je dalším symbolem přátelství ve sportu. Závod je od běžného triatlonu odlišný v mnohem kratších vzdálenostech a především je teréního charakteru, což nám dovoluje využití krásné krajiny kolem řeky Volyňky. A jelikož člověk je tvor společenský a samotný závod trvá jen približně dvě hodiny, není od věci, se na volyňské plovárně trochu zdržet, probrat výsledky s přáteli, vymyslet strategii na příští ročník a samozřejmě si užít večerní koncerty kapel.

 

Ing. arch. Jakub Pubal

 

(zobrazeno 105)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top