Boj o památkovou péči (aby se o ní už bojovat nemuselo)

Ve Volyni se sice nenachází žádná památka, na kterou by se chodily denně dívat stovky návštěvníků, i tak nelze o památkové péči nehovořit. Volyně má své vlastní poklady, mezi jinými i nedoceněný hradní areál (tzv. tvrz) bohužel poškozený stavebními zásahy, přesto jen těžko skrývající své kouzlo. Město má ale hodnotu hlavně jako celek. Na Volyni se v době posledního půldruhého století, které vytvořilo její dnešní podobu, podepsaly skutečně různorodé doby a přístupy. Stavební vývoj nebyl překotný, ale postupný a nenásilný. Urbanistickou uměřenost Volyně a bohatství jejího dědictví oceňují mnozí její návštěvníci, bylo by tedy hodně podivné, kdybychom si Volyně nevážili teké my, její občané.

Základní škola Volyně

Ochrana památek je záležitostí celé společnosti, nejen jejich vlastníků. Ti se můžou cítit dotčeni zásahem do svého soukromého vlastnictví, společnost má však nárok aspoň na špetku toho podílu na rozhodování o tom, jak se má s chráněnou stavbou nakládat, má ostatně taky povinnost podílet se na případných opravách. Památková péče je obhajitelná stejně jako ochrana přírodního bohatství. Ten kus lesa, louky nebo třeba rybník může mít soukromého vlastníka, na jeho čistotě mají ale zájem všichni. Proto také společnost vytvořila rukama státu systém národních parků, CHKO či přírodních rezervací jako funkční systém ochrany. Z obdobného důvodu vznikla i naše městská památková zóna a její ochranné pásmo.

Mnohými je břemeno památkové ochrany vnímáno jako koule na noze – brání ve stavebním rozletu a odříznout ji lze jen těžko. Problém je to zvláště v těch případech, kdy majitel chráněného objektu veřejnou hodnotu své nemovitosti nedocení, nebo když památkový úřad o hodnotě objektu majitele nepřesvědčí. Bohužel stát a jeho aparát není mnohdy schopen naplnit své povinnosti, jež si sám zákonem stanovil. Důvody jsou nedostatek času pověřených, zdlouhavý a nepřehledný úřední postup a při nedostatečném počtu pracovní síly logicky i nedostatečné odborné zázemí.

město Volyně

Je proto nutné tyto vyjmenované mezery suplovat na úrovni samospráv. Zajistit poradu v úředních záležitostech, poradit i s možnostmi spolufinancovat opravy z veřejných zdrojů, pokračovat v systematickém mapování památkové zóny s popisy a historií objektů. K řešení těchto úkolů vznikla a funguje Památková komise města Volyně, na jejíž práci se již dva roky významnou měrou podílíme.

Dosud byla zmiňovaná především problematika chráněných objektů soukromých. O objektech v majetku města už hovořit netřeba – poté, co si Volyně vysloužila odsudek inspekce ministerstva kultury zbouráním bývalé panské stodoly, už bude podobným průšvihům jistě raději předcházeno.

Město by mělo mít samo zájem, aby byly jednotlivé památky nebo další chráněné objekty v dobrém stavu a nedělaly ostudu a aby nebyla památková zóna a její ochranné pásmo v budoucnu narušovány různými agresivními paskvily, které by svůj domov měly nalézt spíše v satelitech pražské periferie.

kostel

Zákon to sice samosprávám neukládá, my ale nabízíme pomoc a součinnost tak, jak jsme to činili i v předchozích letech. Volyně není Český Krumlov, volyňský hrad není Karlštejn a kostel Všech svatých není svatovítská katedrála. Když si ale budeme vážit jen a jen toho Karlštejna – jako památky, která je schopná přitáhnout davy a vydělat balík peněz, bude v našem městě netrochu pusto.

 

PhDr. Zdeněk Polanský

(zobrazeno 231)

Comments (3)

 • OMG

  Tak Volyně prý není Krumlov, kostel není katedrála, ale z tvrze uděláte hrad. Úsměvné velikášství a plácání. A ještě si autor hrdě uvede titul z historických věd. 🙂

  Odpovědět
 • kaso

  Dle mého názoru je článek přesný a plně odpovídá tomu, že autor nosí titul PhDr. Nejsem rodilý volyňák, ale plně sympatizuji s výše uvedeným slovem pana Polanského!

  Odpovědět
 • Martin

  Protože jsem narážku “ale z tvrze uděláte hrad” nechápal, hledal jsem odpověď. A hle, třeba zde (http://www.hrady-zriceniny.cz/hrad_volyne.htm) píší, že “Rozměrem paláce i opevněním stojí objekt na pomezí mezi tvrzí a hradem.”

  Odpovědět

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top