Jak volit v komunálních volbách, aby Váš hlas byl slyšet

V komunálních volbách se volí jinak než ve směmovních a s hlasem se nedá nakládat stejně. Preferenční hlasy (tzv. kroužky) tu nefungují. A vůbec posouvání kandidátů vzhůru kandidátkou tu je velmi složité.

V čem je problém? Většina lidí si z voleb do Sněmovny pamatuje, že může rozdat přesně čtyři preferenční hlasy. Ale to teď není pravda. Každý volič má tolik hlasů, kolik je v jeho obci či městě zastupitelů. Má na to však jen jeden volební lístek, na kterém může svoje hlasy rozdělit.

Přestože můžete v komunálních volbách zaškrtnout na různých kandidátkách i jednotlivé kandidáty, nemusíte jim tím vlastně moc prospět a i z tohoto „preferenčního“ hlasu pak těží často spíše lídři kandidátek. Zejména ve velkých městech je kroužkování více prospěšné straně než jednotlivci. Proč? K posunu na kandidátce totiž musí mít preferovaný kandidát nejenom velký počet preferenčních hlasů, ale zároveň musí získat nejméně o 10 procent hlasů více, než byl průměr hlasů na jednoho kandidáta této strany. Že se toto stane je málo pravděpodobné.

Jakou váhu má křížek?

Relativně malou. Raději si nedělejte velké naděje, že voliči vyzbrojení křížkovací municí dají politikům ve velké míře najevo – tak jako při kroužkování u voleb do Sněmovny – s kým jsou spokojeni, s kým ne, a že křížkování hodně promluví do toho, kdo z té či oné strany v zastupitelstvech zejména větších měst usedne.

Ačkoliv totiž volební systém vypadá tak, že člověk volí jednotlivé kandidáty, v praxi dává spíše hlas dané straně a tomu, jak svou kandidátní listinu sestavila – zejména ve velkých městech. „Kandidát má šanci na mandát pouze tehdy, pokud získá o deset procent hlasů více, než je průměr na kandidátní listině. Což je obrovský problém hlavně ve velkých zastupitelstvech,“ řekl Lidovým novinám politolog Tomáš Lebeda.

Technicky vzato je tak možné, že volič zaškrtne sympatického politika z některé strany, ale ve skutečnosti tím podpoří lídra ze stejné kandidátní listiny, který však už voliči sympatický není. Síla křížků je zkrátka trochu iluzorní.

Tím vás ovšem nenavádíme, abyste na křížkování jednotlivých kandidátů napříč stranami rezignovali – jen je dobré vědět, že křížky nejsou nijak zvlášť mocná zbraň. Také platí, že v malých obcích je křížkování napříč stranami o něco účinnější při prosazení „těch správných“ kandidátů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/predvolebni-tahak-krizky-vysledky-dtb-/domaci.aspx?c=A141008_153338_domaci_jw#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Jak tedy správně volit?

  1. Volím stranu
    Nejjednodušší je zakřížkovat celou politickou stranu. Po jednom hlasu pak dostanou všichni její kandidáti.
  2. Volím jména
    Volič má tolik hlasů, kolik je zastupitelů. Kdyby dal hlas např. jen 4 lidem, zbylé by propadly.
  3.  Kombinace
    Lze zakřížkovat jednu stranu a kromě toho křížkovat i kandidáty odjinud. Straně pak připadne jen tolik hlasů, kolik ze svých křížků volič nerozdá někomu jinému.

Modelový příklad: Pokud by volič zakroužkoval jen čtyři kandidáty, využije jen menšinu svých možných hlasů. Ve výsledku neovlivní nic: ani starostu, ani vítěze voleb, ani konkrétné složení zastupitelstva.

Podobně svůj hlas roztříštíme, když dáme větší počet kroužků kandidátům z více stran. Volíme pak sice více stran, ale ve výsledku vlastně nikoho. Navíc i v komunálních volbách platí pravidlo pětiprocentní hranice pro vstup strany do zastupitelstva a tříštěním tzv. malých křížků (kroužkování jednotlivých kandidátů z více stran) do zastupitelstva neposunujeme vlastně nikoho. Systém by si asi zasloužil změnu, ale s tím dnes nic neuděláme.

Nejvíce bude Váš hlas v komunálních volbách slyšet, pokud zakřížkujete celou stranu! Jste-li rozhodnutí nás podpořit, zakroužkujte celou kandidátku (tzv. velký křížek) Volyně v dolyně. Předem děkujeme za Vaši podporu.

(zobrazeno 467)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top