Diskuse kandidátů do zastupitelstva 2014

Necelé dva dny před začátkem komunálních voleb se ve volyňském kině konala diskuse kandidátů do městského zastupitelstva. Takové diskuse mají ve Volyni již tradicí, naopak netradiční byla malá účast zástupců jednotlivých stran a skupin, které jdou ve Volyni do voleb. Bohužel chyběla většina zástupců současných radních stran (pan starosta Valhoda, pan místostarosta Červený, radní Volmut) . Z nich svého zástupce poslalo pouze sdružení vedené Janem Paternou, letos v barvách hnutí Starostů a nezávislých. V nelehké situaci hájit celou koalici se tak octl osamocený Radek Chalupa. Opoziční skupiny se zúčastnily všechny. KDU-ČSL reprezentovali František Staněk a Václav Jirsa, Volyni v dolyně Lukáš Černý a Jan Kovář, TOP 09 Stanislav Nový s Janou Rabovou a Spravedlivou občanskou společnost Jaroslav Kubeš. Diskusi moderoval René Vápeník.

setkání kandidátů 2014

První otázka položená jednotlivým kandidátům směřovala k vlastnímu základnímu představení. Jaroslav Kubeš se hned odpočátku vymezoval vůči velkým stranám, jejichž kandidáti podle něho ztrácí kontakt s místní realitou. Křesťanští demokraté i zástupci Volyně v dolyně svá vystoupení opírali o dlouhodobou práci nejen v zastupitelstvu, Stanislav Nový zase o autoritu vlastní strany, TOP 09. Zajímavou informaci přinesl Radek Chalupa, když vysvětlil, proč jím reprezentovaní kandidáti nevstupují do voleb co Sdružení nestraníků, jako v předcházejících volbách. Ve Volyni byli totiž předběhnuti Martinem Červeným, jejich poslední možností, jak se voleb zúčastnit, bylo přidat se ke Starostům a nezávislým.

Debatu rozproudil až moderátorův dotaz a připomínka vyplývající z odpovědí na předvolební anketu volyne.info, která neodhalila žádné téma či spor, jež by letošními volbami nějak zahýbal. Z diskuse trvající následující dvě hodiny se ukázalo, že těmi hlavními tématy je způsob zadávání veřejných zakázek a obecně způsob nakládání s veřejnými prostředky a stav mateřské i základní školy.

Se silným tvrzením ihned přišel František Staněk. Pozastavoval se nad tím, že ač ekonom a odborník na danou problematiku, nebývá vůbec zván do výběrových komisí. Tento problém podle něho panuje od jeho dřívějšího a zároveň posledního angažmá, kdy prý upozornil na zmanipulování a předražení stavební zakázky. Radek Chalupa hájil průhlednost soutěžení argumentem, že kontrolní výbor, který má tuto problematiku mj. na starost a který se proti průběhu konkrétních soutěží nijak výrazně neohrazoval, zasedají i členové Volyně v dolyně a TOP 09. Ti naopak poukázali na to, že zakázky mohou být sice zmanipulované, přesto v rámci zákona, který je nedostatečný. Podle VvD je potřeba nespokojit se se současným zákonem a přijmout opatření ještě nad jeho rámec. František Staněk navrhl např. elektronické aukce, které ve Volyni zatím vůbec neprobíhají. Lukáš Černý se stal ďáblovým advokátem, když přiznal, že odcházející vedení města zvládlo mnoho stavebních akcí i dalších investic, na něž by malá nezávislá uskupení díky současnému neprůhlednému systému nedokázala dosáhnout.

Další jablko sváru mezi opozicí a z velké části nepřítomnou koalicí odhalil Václav Jirsa. Poukázal na fakt, že zastupitelstvo zmocnilo radu přijímat rozpočtová opatření týkající se organizačních záležitostí města do výše 500 000,- Kč. Jednak považoval tuto částku za přemrštěnou, za horší označil skutečnost, že je zmocnění radou zneužíváno i v jiných záležitostech, které s původním záměrem opatření nesouvisely. Takových rozhodnutí pak může rada města učinit i několik za týden a zastupitelstvo je už nemůže zvrátit, pouze se o nich informovat.

Dále byla probírána otázka stavu mateřské i základní školy. Problém mateřské školy kandidáti viděli v kapacitě, Lukáš Černý upozornil na zodpovědnost, jež má Volyně i k okolním obcím jako své spádové oblasti, jejíž potřeby nejsou ani zdaleka naplňovány. Stavební stav základní školy označili všichni zúčastnění za nevyhovující, řešení pak viděli mimo rozpočet města. Větší spor se vedl o stížnosti přítomného tazatele, jež označil za nevyhovující i způsob výuky, především etickou výchovu, za níž nese odpovědnost současné vedení školy. Jaroslav Kubeš by se nezdráhal sáhnout po radikálnějším řešení, např. odvolání současného ředitele Františka Jáchima před jeho brzkým odchodem do důchodu. To ostatní odmítli s tím, že je potřeba připravit konkurz na nového ředitele, jež by měl mít dostatek energie nelehkou úlohu řešit.

(zobrazeno 461)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top