Filmový klub: Nick Cave: 20000 dní na Zemi

Fanoušci Nicka Cave mají datum 16. října v kalendáři jistě vyznačené stejně výrazně jako datum jeho nejbližšího koncertu v blízkosti České republiky (6. května 2015 v Berlíně). A to i přesto, že film Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, který má právě 9. 10. u nás premiéru, už nejspíš několikrát viděli na jeho populárních letních festivalových předpremiérách. Kdo miluje zmíněného pozoruhodného australského hudebníka, ten může totiž tento netradiční dokument sledovat znovu a znovu. Natolik je známý zpěvák charismatický a natolik zajímavě jeho osobnost podalo režisérské duo Iain Forsyth a Jane Pollardová.

Tato dvojice sice právě natočila teprve svůj druhý celovečerák, ale pro zpěváka už za sedm let vzájemné spolupráce vytvořila pár klipů. Cave, který má film rád (napsal třeba scénáře k dramatům Proposition a Země bez zákona), se úzce podílel i na této novince. Ta sleduje jeho modelový 20 000. den na Zemi. Den, v němž skládá, koncertuje, obědvá s kamarádem i vzpomíná na otce na sezení u psychologa. Den, kdy při cestě autem konverzuje se slavnými známými včetně Kylie Minogue. Vše se pohybuje na pomezí fikce a reality, mýtu a terapie, ale k rockové hvězdě, která se nám svěřuje se svými názory na hudbu, umění a život obecně, se dostanete blíž než obvykle.

„Nejspíš ten nejvíc strhující soutěžní film, který nemilosrdně rozebírá dvě velmi odlišné umělecké formy – hudbu a dokument. Přitom se v něm nic neztratí z každodenní reality ani kouzla jeho hlavního protagonisty. Takové dokumentární vyprávění je naprosto vizionářské a ohromující,“ libovala si porota na festivalu Sundance, kde snímek dostal cenu za režii a za střih.

 

Do kina zve Karel Crha

(zobrazeno 58)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top