Filmový klub: Jeden musí z kola ven

VOLYNĚ, 24.LEDNA, KINO, 20HODIN

Jeden musí z kola ven
VB, Francie, Německo 2011, 127 minut. Režie: Tomas Alfredson
anglická verze, české titulky


V britské tajné službě máme zrádce.
Přímo v nejvyšších patrech.

Tak začíná thriller na motivy stejnojmenné knihy z pera mistra špionážní literatury 20. století Johna le Carrého. Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí? Klasika, která změnila špionážní drama v režii Tomase Alfredsona (Ať vejde ten pravý) a s hudbou génia Alberta Iglesiase (skládal hudbu k většině filmů Julia Medema a Pedra Almodóvara).

PROČ TENTO FILM?
“Co napsat, aby to nebylo málo? Brilantní špionážní drama, britská kinematografie v nejlepším světle. Dechberoucí film, který by distribuoval rád snad každý distributor na světě. Připomínal mi Tři dny Kondora. Ten film je svou atmosférou, herectvím, tempem – zkrátka všemi složkami tak výborný, že po jeho skončení jsem zjistil, že mi vlastně od určitého okamžiku bylo úplně jedno jak dopadne zápletka a kdo bude muset z kola ven. To se mi u detektivky ještě nestalo.”
Ivo Andrle, Aerofilms

K tomu bych ještě doplnil, neb jsem měl už tento skvělý film vidět, kolik z Vás, až si doma naň vzpomenete, napadne: A nebylo to vlastně úplně obráceně?! Do kina zve Karel C.

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top