KRÁLOVSTVÍ ZVĚRSTEV

KRÁLOVSTVÍ ZVĚRSTEV
kino Volyně, 10. února 2011

Krimi / Drama – Austrálie, 2010, 113 min
Režie: David Michôd Hrají: Guy Pearce, Ben Mendelsohn, Joel Edgerton, Luke Ford, Clayton Jacobson, Anna Lise Phillips, Kieran Darcy – Smith

Vítejte ve městě, kde vládne zákon džungle!

V podsvětí Melbourne zuří tvrdý boj s nevypočitatelnou policií. Lupič a výtržník Pope Cody je v hledáčku mužů zákona, kteří by jej nejraději viděli mrtvého. Stojí za ním však jeho rodinný klan. Svou roli zde má pomsta za smrt matky a především závislost synovce ‚J‘, který se vrací domů a propadá osudové hře zločinu a drog. Sugestivní psychologický thriller debutujícího Australana Davida Michôda je fascinující studií rozkladu kriminálnické rodiny, strhávající s sebou do propasti celé své okolí. Snímek získal Velkou cenu poroty na jednom z nejprestižnějších světových filmových festivalů v Sundance.

„Úvodní scéna představuje za zvuků štěkotu toulavých psů a pochmurné hudby hlavního hrdinu ‚J‘ jako outsidera, který se neodvratně zaplétá do špinavých rodinných záležitostí. Podobně jako Michael v Kmotrovi nebo mladý vězeň učící se pravidlům přežití v nedávném Prorokovi. Překvapivě vyzrálý debut… ambiciózní a silný.“ (Todd McCarthy, Variety)

„Slibný režisérský debut… napínavý, intimní, přesto velmi otevřený a cynický. Napětí vyplňuje každou scénu.“ (Kirk Honeycutt, Hollywood Reporter)

Království zvěrstev – recenze Lukáše Tošnera
Od protinožců k nám přichází strhující kriminální drama. Na svědomí ho má David Michôd a s jeho příchodem ohlašuje velmi vehementně Austrálie návrat mezi filmové velmoci. Království zvěrstev (Animal kingdom), název který snímek nese, je myslím příhodným označením Melbournského podsvětí. Samotný režisér trávil údajně velmi mnoho času zjišťováním skutečností a obecně sledováním této odvrácené strany slunné metropole.
Tento doslova fascinující psychologický thriller přináší divákům něco jako rozbor celé kriminální rodiny. Nějakým způsobem načrtávat příběh je myslím zcela zbytečné, protože na svém počátku je divák do děje pozvolna uveden a i když trvá necelé dvě hodiny, tak mozek zůstává koncentrován až do samého konce.
Hlavní hvězdou a troufnu si říci i komerčním tahákem je (měl být) Guy Pearce. Tento svalnatý fešák, který byl vlastně vystřelen mezi hvězdy rolí ve snímku Curtise Hansona L. A. – Přísně tajné, ale nedostává až tolik prostoru. Obecně se spíše jedná o studii celé rodiny, která je však sužována vyšetřováním policisty, jež Guy vede jako detektiv Leckie.

Osobně mě nejvíc zaujal kontrast v několika nepříjemných událostech (smrt někoho z rodiny apod.), kdy Jacki Weaver v roli matky pomyslně držela rodinu pohromadě jako morový sloup a dokázala potlačit své emoce! Vyvrcholením pro mě v tomto ohledu byla poslední scéna, kdy se ukázalo, že jsou chvíle, kdy člověk prostě jedná tak, jako nikdy předtím.
Vynikající je také Ben Mendelsohn v roli Andrewa, řečeného ‘Pope’ (Papež). Dlouho jsem neviděl žádného herce tak brilantně ztvárnit zločince, násilníka a vypočítavého bezcitného vůdce rodiny závislého na heroinu. Jeho mimika, pohyby a to jakým způsobem i přes plátno dokáže působit na lidi je něco nepopsatelného.
Upřímně, David Michôd pro mě byl, před shlédnutím jeho celovečerního debutu, naprosto neznámý režisér, ale udělal více než dobrý dojem. Obzvláště bych chtěl vyzdvihnout momenty, při kterých naprosto utichnou všechny okolní zvuky, opatrným způsobem se spustí epická zvuková sekvence a nastane prostor, při kterém by člověk dokázal slyšet snad i myšlenky hlavních hrdinů (viz scéna se zatčením).
Království zvěrstev pro mě tedy představuje něco jako nový rozměr thrilleru. Nenásilně je zde vykreslena paleta osobností v rodině, jejich pocity a nálady, více než kriminální činy, kterých se dopustili. Film získal Velkou cenu poroty na letošním MFF Sundance a tato cena jen potvrzuje nespornou kvalitu celku!
Animal kingdom je z mého pohledu velmi kvalitním filmem a souhlasil bych i s názory že už nyní se stal pokladem australské kinematografie. Celkově tedy zcela zasloužených 80%!

(zobrazeno 38)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top