Město Volyně spolu s Povodím Vltavy připravují projekt protipovodňových opatření. Povodí má na starosti technickou část projektu, město administrativní. Společně plánují podat žádost do příslušného dotačního programu, který dle předpokladu bude vypisovat ministerstvo zemědělství v operačním programu „životní prostředí“. V tuto chvíli není jasné jaká budou pravidla programu (ještě nebyl vypsán) a tedy se pouze předpokládá financování poměrem 85% dotace, 15% město s povodím. Nyní se dopracovává projektová dokumentace pro zahájení územního řízení. Technická/výkresová část je hotová a je k dispozici k nahlédnutí na městském úřadě a je též umístěna na stránkách města. Až bude zahájeno územní řízení, bude možno podávat připomínky.
Aktuálně město žádá stanovisko na odboru životního prostředí ve Strakonicích kvůli zásahu do významného krajinného prvku.Tím zásahem je míněno kácení 82 vzrostlých stromů v lokalitách za koupalištěm, Zvěřinec a před ČOV na pravem břehu. Kácení si dle projektu vyžadují stavební práce a tělesa protipovodňových opatření. Náhradou má být výsadba 92 stromů. Nová výsadba se plánuje na Zvěřinci, v okolí ČOV a na spojce mezi ČOV a silnicí do průmyslovky ke ŠVP.
Toto rozhodnutí se týká ochrany přírody, kácení stromů, zhodnocení jejich významu, výskytu chráněného ptactva a podobně.
Dne 6. ledna se konalo místní šetření a ohledání za přítomnosti všech účastníků správního řízení. Svoláno bylo odborem životního prostředí, dále se účastnili zástupci města, Povodí Vltavy, Českého svazu ochránců přírody, projektant návrhu a Volyně v dolyně.
Společně se probírali námitky, které odboru životního prostředí předložily ZO ČSOP a VvD.
Stromy určené k vykácení před ČOV jsou nevelkého vzrůstu až na čtyři velikány, z nichž dva začínají prosychat a jeden se kácí do vody. Považujeme zde tedy kácení za rozumný ekonomický kompromis.
Lokalita u koupaliště je rozhodně nejcitlivější téma. Zde je prostor mezi břehem a hranicí pozemku velmi úzký a zcela zarostlý, jedná se z většiny o kvalitní zdravé stromy, které jsou významné svým objemem a velmi vhodně dotvářejí estetiku a příjemné klima plovárny.
Při argumantacích projektant uvítal náš návrh vést protipovodnové opatření na vnitřním kraji pozemku plovárny, čímž by se dalo kácení v této lokalitě snížit.
Mezi plotem a okrajem bazénu v části sprch je dostatek prostoru a i když zde přibude zeď či malý val, neutrpí tím vzhled plovárny. Zeď může být pojata podobně jako sokl budovy, případně jako stávající travnatý val, který bude navýšen a mohl by plynule pokračovat i okolo bazénu a citlivě tak zapadnout do areálu.
S tímto řešením projektant souhlasil, město nebylo proti a zbylí účastníci vítali snížení počtu kácených stromů. Projektant tuto část projektu slíbil přepracovat a dodat odboru životního prostředí před vydáním rozhodnutí.
Zvěřinec
Jednoduchým zamyšlením se člověka napadne, že prostor na Zvěřinci je ideální retenční plocha, kde se voda vylije a žádnému domu neublíží. Naneštěstí je Zvěřinec protkán kanalizačními sběrači z města. Pro správnou funkci kanalizace v době povodní je tedy třeba Zvěřinec chránit a umístit ochranné prvky mezi řeku a první sběrač, který je hned v těsném sousedství stávající aleje.
Alej na Zvěřinci
Březová alej se nachází přesně v místě, kde val, který je navržen v projektu, dosahuje svého nejvyššího bodu. Stromy jsou tedy určeny k pokácení. Varianta obsypání stromů zeminou není vhodná. Životnost těchto bříz je dle slov p. Ing. Valhody 30 až 40 let. Poté by tedy mohlo dojít k poruchám v protipovodnových opatření, jelikož prostor valu by byl protkán kořeny a ty začnou postupně uhnívat.
My bychom se spíše přikláněli k řešení, které je zvoleno pro protější stranu řeky, tedy kamenné zídky. Zídka přeruší přímou cestu k řece, takže samozřejmostí by bylo vyřešit přístupy pro pěší k řece. Zídka by zde, podle odhadu projektanta, neměla přesáhnout výšku 1 metr nad aktuálním terénem.
Argumente pany starosty i místostarosty proti tomuto návrhu je “nevzhlednost zdí”.
Tomu bych chtěla oponovat námětem, který vychází z úvah nad prostorem v širších souvislostech.
Město má v plánu vytvořit na Zvěřinci sportovně rekreační prostor, a tak může i zídka být v tomto duchu využita. A to nejen ze strany Zvěřince ale i na protějším břehu, kde se také bude stavět.
Do zídky může být zakomponován městský mobiliář jako jsou lavičky, stolky, odpadkové koše, stojany na kolo, kotvící prvky (které by se v budoucnu mohly využít pro umístění informační cedule, solárních osvětlovacích prvků, apod….)
Cena protipovodnových opatření se nemusí navýšit o mobiliář, do zídek se v první fázi projektu mohou pouze připravit kotevní prvky, vystupky a pod.
Vybavení by v případě zájmu mohli navrhovat (ev. i realizovat) studenti. Mohli by přinést nápady jak pro sebe a své nasledovníky pobyt u řeky zpříjemní. (sedátka, hrací stolky, slunečníky,.. )
Jinou možností je uspořádat sochařské či řemeslné sympozium jehož výstupem by byl mobiliář parku. Což je v současné době čím dál oblíbenější trend, který nepotřebuje velké náklady a jehož organizace je v našich možnostech.
Zpracování protipovodnových zdí jakou součást parku není ojedinělou záležitostí. Nejnovější příklad budují právě v New Yorku.
V otázce Zvěřince zástupci města nechtěli diskutovat. Břízy jako takové samozřejmě nepatří mezi nejcennější stromy a to spolu s jejich stářím byl hlavní argument.
- Pokud by se však stejného cíle dalo získat výše popsanou zídkou, vždy bude škoda pokáceného stromu.
- Navíc náhradní výsadba stromů počítá s čtyřmetrovými stromy, jejichž objem korun bude na dlouhá léta nepoměrně menší, než by nám současná alej ještě minimálně na pětadvacet let poskytla.
Diskuze nemusí být vedena BUĎ a NEBO. Vysadit by se podle návrhu mělo 92 stromů. ZO ČSOP navrhuje poměr vykácených k vysazeným alespon 2:1, abychom se pokusili zmírnit ekologický dopad na město, především co se týče čistoty ovzduší, což je na mnoha místech ve Volyni aktuální problém a kácet se ještě nezačalo.
Když se vykácí stromy před ČOV a nezbytná část stromů za koupalištěm, nutná ke zpevnění tamějšího břehu, stále máme argumenty v počtu padlých kmenů pro náhradní výsadbu dostatečného množství nových dřevin v rámci tohoto projektu. Stromy, které se vysadí na Zvěřinci v druhé linii mohou růst a až přijde čas na pokácení bříz, budou daleko lepší náhražkou než nyní v jejich 4-metrové podobě.
Chtěla bych poděkovat zástupcům Povodí Vltavy, kteří byli při místním šetření otevřeni diskuzi a vyjádřili ochotu poslouchat názory občanů týkajících se údržby řeky i do budoucna. Pokud byste měli inspirativní námět, kde je třeba lépe čistit koryto řeky či kde padá strom, můžete se obrátit na zástupce VvD a my Vaše připomínky předáme dále.
Závěrem bych chtěla zdůraznit, že protipovodnové opatření považujeme za důležitá, není naším úmyslem projekt zdržovat, komplikovat či prodražovat. Je potřeba vždy včas zhodnotit stromy, které svojí kvalitu ztrácejí, včas minimalizovat ohrožení na majetku, zdraví či životě. Na druhou stranu stromy rostou mnohá desetiletí a pokud jsou zdravé, měli bychom zvážit, zda je opravdu nevyhnutelné je pokácet.
Ing. arch. V. Kovářová
Reportáž České televize ohledně protipovodňových opatření:
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/web/virtuals/81089/virtual/www/domains/volynevdolyne.cz/wp-content/themes/xgoodnews5/framework/functions/posts_share.php on line 65
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/web/virtuals/81089/virtual/www/domains/volynevdolyne.cz/wp-content/themes/xgoodnews5/framework/functions/posts_share.php on line 81