PŘÍCHOZÍ Z TEMNOT & live band Neuvěřitelno

Němý mysteriosní horror z roku 1921 s živou hudbou kapely NEUVĚŘITELNO (A.Rottin, T.Majtán, J.Procházka)

Sobora 5. dubna 2014 od 20 hodin, volyňské kinoPředprodej vstupenek v městském infocentru

Film bude promítán z 35mm pásu v rekonstuované podobě, jak ho roku 2013 zrestauroval Národní filmový archiv.

Příchozí z temnot

Příběh o vzkříšení mrtvoly z šestnáctého století v němém českém horroru z roku 1921 s živou hudbou kapely Neuvěřitelno. Jediná jihočeská projekce! Máte rádi naivní kouzlo filmů němé éry, ve kterých je každé gesto nebo výraz obličeje přehnaně expresivní? Herce tak typologicky přesné, že po půl vteřině není pochyb, jestli na plátno vstoupil padouch nebo hrdina? Horrory, kde dnešní otrlý divák marně hledá, z čeho našim prababičkám běhal mráz po zádech, a kde ty nejděsivější scény dnes už vzbouzí pobavené úsměvy i u dětí? A chcete na vlastní kůži zažít něco z atmosféry projekcí v biografech před téměř sto lety, kdy filmy na plátně doprovázeli přímo v sále živí muzikanti?

Příchozí z temnot je němý film z roku 1921, který natočil režisér Jan Stanislav Kolár s tehdy hvězdným obsazením v čele s mladinkou Anny Ondrákovou, první (a na dlouho také poslední) mezinárodní hvězdou československého filmu, která si mimo jiné o pár let později zahrála hlavní roli v Hitchcockově psychologickém thrilleru Blackmail. Žánr “mysteriosní horror” je s více než devadesátiletým odstupem nutno brát s rezervou i z toho důvodu, že k onomu mystériu notně napomohla záměna filmových kotoučů, díky které bylo Příchozího z temnot po desetiletí možné vidět jen v neúplné verzi se zpřeházeným pořadím jednotlivých scén. Teprve nyní se díky péči Jeanne Pommeau a Petry Korábové z Národního filmového archivu dostává film k divákům v restaurované podobě, delší o čtvrthodinu chybějících záběrů a v pořadí, jak byl původně natočen.

 Příchozí z temnot

Takto jej budete moci shlédnout také 5. dubna v kině ve Volyni. Film bude přímo v sále naživo doprovázet kapela Neuvěřitelno, tedy Andrea Rottin, Tomáš Majtán a Jan Procházka. Jak už je naznačeno výše, bylo v němé éře běžné, že filmy doprovázeli živí muzikanti, nejčastěji sólový klavírista, ovšem nezřídka i celá kapela. Úroveň hudebního doprovodu byla často velmi kolísavá, hudba mnohdy ani vzdáleně nesouvisela s děním na plátně. To se vám s Neuvěřitelnem nestane. Hudba byla napsána přímo pro film, jehož atmosférou se inspiruje a samozřejmě (a na vteřinu přesně!) respektuje návaznost scén i délku záběrů. A protože kapelu tvoří tři skvělí muzikanti, kteří prošli řadou hudebních projektů od noise rocku přes blues a alternativu až k vážné hudbě, nekladou si žádné žánrové omezení a vedle tradičních nástrojů (kytara, bicí, kontrabas, xylofon) rozezní v kině třeba i kuchyňské náčiní.

Po úspěšných vystoupeních na třech zahraničních festivalech a třech vyprodaných českých projekcích v Praze, Brně a na MFF v Karlových Varech bude volyňská projekce jednou z mála (a na jihu Čech jedinou) příležitostí zažít Neuvěřitelno.

Hudba spoluvytváří a zdůrazňuje atmosféru filmu, prohlubuje vášně článek zde

Akce na FB zde

(zobrazeno 116)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top