Divadlo: Zima pod stolem

Repriza divadelní komedie v podání DS VODVAS Volyně se uskuteční v pátek 6. prosince ve volyňském kině od 19:30 hodin.

Další z řady absurdních her Rolanda Topora (1938-97). Autor (vedle Arrabala a Jodorowského spoluzakladatel skupiny Panika /La Panique/) ji napsal v roce 1994. Získala cenu Molière 2004 za nejlepší inscenaci v soukromých divadlech (v nastudování divadla Théâtre de l´Atelier). Známý francouzský autor a režisér Claude Confortes (Maratón) o ní prohlásil, že vzhledem ke své univerzálnosti se stane moderní klasikou stejně jako Král Ubu, Čekání na Godota a Plešatá zpěvačka.

Emigrant ze země Východní Evropy Dragomir žije v podnájmu u slečny Florence Michalonové – pod jejím stolem, kde šije boty. Je velice spokojený, protože se může dívat na její krásné nohy. Netrvá to dlouho a přijede za ním jeho krajan houslista Gritzka a nastěhuje se pod stůl k němu. Florence je překladatelka a její nakladatel Marc Thyl si ji chce vzít. Ona ovšem miluje Dragomira. Tolik stručně k obsahu, který v sobě skrývá motto hry, jak je vyjádřil sám autor: „Když se s emigranty nakládá jako s méněcennými bytostmi, je docela normální, že žijí pod stolem.“ Topor, Roland (FR)
torpor
Roland Topor (1938-97) se narodil v Paříži. Jeho rodiče byli polští emigranti. Vystudoval střední uměleckou školu a začal malovat. Přispíval do mnoha známých novin a časopisů. Ilustruje a kreslí komiksy. Píše povídky, je autorem románu „Erika“. Spolupracoval s filmaři, mj. i s Felinim. Režisér Polanský natočil podle jednoho jeho románu film „Le locateur chimérique“. Píše divadelní hry – např. „Joko slaví narozeniny“, „Dítě pana Laurenta” atd. Hraje a režíruje. Je také autorem několika úspěšných televizních seriálů, je spoluzakladatelem skupiny Panika /La Panique/ (vedle Arrabala a Jodorowského), napsal operu “Bataille“ a je i choreografem baletu 200 let, Festival v Avignonu. Navrhuje scény a kostýmy. Je držitelem mnoha prestižních světových cen.

 

 

divadlo vodvas

(zobrazeno 235)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top