Filmový klub: projekce dvou dokumentárních filmů z cyklu JEDEN SVĚT

Dnes 31.ledna, kino Volyně, ve 20 hodin projekce dvou dokumentárních filmů z cyklu JEDEN SVĚT, VSTUP VOLNÝ

Z POPELNICE DO LEDNICE

Valentin Thurn / Německo / 2011 / 88 minut, vstup volný

Nemusíte se vrhat do kontejneru s odpadem. Zamyslete se spíše nad svým životním stylem a zajímejte se o to, co se děje okolo vás. Nejlépe pomůžete, pokud začnete u sebe. Nebojte se vykročit ze zajetých kolejí. Buďte tvůrčí ve svém životním stylu.

Než se zelenina dostane z pole na váš talíř, nejméně polovina jí skončí na skládce. To znamená každé druhé rajče či hlávkový salát. Zní to neuvěřitelně, ale bohužel je tomu tak. Nemluvě o tom, že zemědělství produkuje třetinu skleníkových plynů. Stačí se podívat do odpadních kontejnerů supermarketů či do nejbližší popelnice, abychom zjistili, v jak obrovské míře plýtváme jídlem.

Režisér Valentin Thurn předkládá ve svém snímku znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Na příkladech „odpadkové potápěčky“ zachraňující vyhozené jídlo ze supermaketů, amerického antropologa, který založil komunitu lidí najímajících si konkrétního farmáře k pěstování zeleniny, a řady dalších ukazuje možné cesty, jak plýtvání potravinami zastavit. Pokud bychom ho omezili o polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby ze silnic zmizelo každé čtvrté auto.

ŠITKREDIT

Martin Řezníček / Česká republika / 2010 / 31 minut / vstup volný

Praktiky některých nesolidních poskytovatelů nebankovních úvěrů. Proč si vybírají právě sociálně slabé? – Kolik lidí má v České republice problémy se splácením úvěrů? – Kde hledat, kromě zmíněné nepříznivé ekonomické situace, příčiny tohoto stavu? Zamyslete se spolu s námi.

„Chtějí po mně 300 000 za jeden podpis a za to, že jsem si od nich žádný peníze nevzala,“ zpovídá se v dokumentu Šitkredit žena, kterou, stejně jako mnoho dalších, zlákala možnost snadné a rychlé půjčky. I když si žena celou transakci rozmyslela a od smlouvy odstoupila, nevýhodné podmínky umožnily úvěrové firmě obstavit její dům.

Martin Řezníček ve snímku Šitkredit divákům a divačkám přibližuje neetické praktiky těchto firem a jejich dopady na osudy konkrétních dlužníků, většinou lidí s nízkými příjmy. V prostředí špatně regulovaného trhu s půjčkami může i jediná zpožděná platba znamenat pro úvěrovou firmu dlouholetý pravidelný příjem – navzdory tomu, že jejich dlužníci nemají žádný majetek. Dokument, produkovaný společností Člověk v tísni, dává kromě hlavního tématu – novodobé lichvy – nahlédnout i do problematiky chudoby a sociálního vyloučení.

(zobrazeno 25)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top