Václav Koblenc – Kultura, média a veřejný prostor

workshop s Václavem Koblencem, neděle 6.1. v 10.00 Moira

Václav Koblenc – Kultura, média a veřejný prostor

Máte pocit, že kultura ve vašem městě se zcela míjí s tím, co byste chtěli vy? Jste nespokojeni s tím, jak o kultuře mnohdy rozhodují ti, kterým nic neříká? Máte nápady, ale váháte, co s nimi? Nevíte, jak to změnit? Zajímá vás, co důležitého v kultuře a veřejném prostoru Strakonic se děje takříkajíc za vašimi zády? Pak je tento workshop určen právě vám. Média a fakt, že se na ně obrátíte, může změnit mnoho. Protože médií se politici stále bojí. Média vám pomohou i poradí, jak jednat s úředníky, úřady a zodpovědnými lidmi, placenými z veřejných peněz. Pro začátek poslouží několik příkladů:

– Alšova jihočeská galerie měla poslední léta ve svém čele člověka, který jí škodil. Lhal, podváděl, defraudoval. Až když se zaměstnanci ozvali a na vedení galerie – Jihočeský kraj – se valila vlna kritiky ze všech stran od odborníků po “obyčejné” lidi, rozhodl hejtman, že do galerie pošle audit. Po něm ředitel rezignoval. Z nového výběrového řízení, které média bedlivě sledovala, vzešel nový ředitel, zkušený odborník…

– v Českých Budějovicích fungoval léta známý klub Solnice. Poté, co majitel prostoru rozhodl, že místo něho zřídí vinárnu, lidé se ozvali. Psali maily radním, kontaktovali novináře, zakládali petiční skupiny, organizovali se ve velkém na facebooku, v médiích se o problému vytrvale psalo. Radnice nakonec “vyměkla” a dala dotace na dva nové kluby – Horká vana a Café klub Slavie – které dodnes úspěšně fungují a velkou kuturní mezeru po Solnici zaplnily.

– Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově loni hrozila obří pokuta za to, že umělci oblepili svými díly fasádu. Řadě lidí z Krumlova se přitom díla líbila. Až poté, co o problému opakovaně informovala média, především Deník, rozhodl nakonec Jihočeský kraj tak, že nesmyslnou pokutu Schiele Centru odpustil.

Přijďte na workshop kultura, média a veřejný prostor. Poradíme vám, jak se účinně ozvat a jak se snažit prosadit dobré věci.

Garanti workshopu:
Václav Koblenc, kulturní redaktor Deníku jižní Čechy
Andrea Zahradníková, reportérka Deníku jižní Čechy

(zobrazeno 79)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top