Filmový klub: ANDĚLSKÝ PODÍL

VOLYNĚ ČTVRTEK 18.10., DIGITALIZOVANÉ KINO – projekce ve formátu DCP, 20 HODIN

ANDĚLSKÝ PODÍL

Komedie / Drama Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 2012, 106 minut, vstupné FK

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení je odsouzen k veřejným pracím. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy.

Loach jejich příběh natočil se skvělým smyslem pro propojení sociálního dramatu a komedie, dostal Cenu poroty na festivalu v Cannes a poté film obsadil druhé místo v Ceně diváků deníku Právo na letošním karlovarském festivalu.

Robbie je dvacetiletý kluk z Glasgow. V průmyslovém městě, kde nezaměstnanost překračuje průměr a chlast, drogy a násilí provázejí mnohé obyvatele už od dětství, má za sebou pěknou řádku násilných trestných činů. Ví také moc dobře, jak chutná mládí v nápravném zařízení.

Není hloupý ani zlý, má rád holku, se kterou čeká dítě. Jen neví, jak přehodit život na lepší kolej a budoucí rodinu uživit. Práci nesežene, dívčini rodiče ho nemohou ani cítit, její otec dělá všechno pro to, aby jejich soužití překazil. Koneckonců, kdo by se divil tátovi, že neplane nadšením nad tím, že jeho holčička bude mít dítě s loserem a kriminálníkem. Životní šance přijde k Robbiemu kupodivu v podobě dalšího rozsudku, tentokrát k veřejně prospěšné práci.
Objeví skrytý talent.

Rhino, Albert a kleptomanka Mo, do jejichž pracovní skupiny je zařazen, jsou sice podobná kvítka jako on, ale parťák Harry je z těch, kteří mají pochopení a cit. Kromě svých svěřenců má velice vřelý vztah k whisky. A když jednou vezme partičku na degustaci vzácného moku, stane se, co by nikdo nečekal: Robbie, který drahý nápoj dosud nikdy ani neochutnal, v sobě objeví vzácnou schopnost rozeznat ty nejjemnější nuance v jeho vůních a chutích…

Ken Loach natočil film, který především baví, a teprve v podtextu vypovídá o sociálních problémech, s nimiž se potýká obrovské množství mladých lidí nejen ve Velké Británii. Jeho humor není z rodu řachavé srandy, vyvolává spíš úsměv a emoce. Postavy představuje divákům tak, že si k nim mohou brzy vytvořit vztah, zajímat se o ně, držet jim palce přesto, že to nejsou hrdinové hodní následování. Nezbavuje je však, navzdory sociálnímu předurčení, v němž žijí, odpovědnosti za vlastní osud. Byť jim musí být trochu pomoženo, i když ta cesta k řádnému životu nemusí být bez kazu.

Celá recenze na

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top