Volyně je 3. fairtradové město v ČR!

Volyně je 3. fairtradové město v ČR!

Město Volyně na podpoře fair trade spolupracuje s občanským sdružením Ratejna a místní školou SŠ a JŠ Volyně. Dne 14. 12. 2011 byl zastupitelstvu města prezentován fair trade. Dne 20. ledna 2012 podepsalo město Deklaraci podpory fair trade, stejného dne vznikla ve Volyni i Řídicí skupina pro fair trade.  Úsilí stát se Fairtradovým městem nastartovali ve městě studenti místní školy. Seznamovali s fair trade žáky dalších škol v regionu a širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. Také dosáhli toho, že místní obchod a cukrárna začaly prodávat fairtradové produkty.

Město nabízí na svých jednáních fairtradovou kávu a čaj, v místní cukrárně se vaří fairtradová káva. Ve spolupráci s cukrárnou uspořádala místní střední škola snídani pro veřejnost s použitím fairtradových surovin. Akce se zúčastnilo na 250 lidí, což je pro Volyni s 3000 obyvateli velký úspěch.

 

 

 

Prodejní místa:

  • Obchod pro radost, Palackého 111, Volyně
  • Ratejna o. s., Lidická 124, Volyně

 

Restaurační zařízení:

  • Cukrárna Sellida
  • Cukrárna při SŠ a JŠ Volyně

 

O Fairtradových městech

Fairtradová města jsou mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném městě. Status je udělován nejen městům a malým obcím, ale univerzitám, školám nebo církvím. Celosvětově je držitelem statusu Fairtradové město (Fairtrade town) přes 1000 měst ve 23 zemích světa.

Projekt Fairtradových měst podporuje Národní síť Zdravých měst, která ji vnímá jako součást plnění cílů Agendy 21. Záštitu nad projektem v České republice převzalo Ministerstvo životního prostředí. Podporu kampani vyjádřili také poslankyně Evropského parlamentu Ing. Zuzana Brzobohatá nebo prezident Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

 

SŠ a JŠ Volyně

Držitel statusu Fairtradová škola

SŠ a JŠ Volyně se stala 9. února 2012 Fairtradovou školou. Škola se k tématu dostala v roce 2009 díky zapojení do mezinárodního projektu Světová škola 2 (Člověk v tísni). Globální rozvojové vzdělávání má na škole místo ve školních vzdělávacích osnovách, nejvíce se těmto tématům věnují učitelé v rámci předmětů občanská nauka, zeměpis, dějepis a ekologie. Studenti v rámci projektových dnů seznamovali s fair trade nejen žáky školy, ale i dalších škol v regionu a širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. V projektu byl prostor na práci s dokumentárními filmy, pořádání ochutnávek, prodej čokoládových fairtradových cukrovinek v místní cukrářské dílny nebo sdílení zkušeností na mezinárodním workshopu v polském Krakově.

Comments (1)

  • Václav

    SŠ a JŠ Volyně je skvělá. Pro lidi kteří chtějí dělat cukrařinu neznám lepší místo na vyučení. Matys

    Odpovědět

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top