Filmový klub: KONEČNÁ UPROSTŘED CESTY

VOLYNĚ, 24.5., KINO, 20 HODIN

KONEČNÁ UPROSTŘED CESTY           

Drama, Německo / Francie, 2011, 110 minut, vstupné FK

 

 

 

 

Zdrcující film o smrti a umírání, zdrcující ne proto, že by byl temný, bezvýchodný, útočný, ale proto, že je plný jemného humoru, přirozenosti a uměřenosti.

Andreas Dresen je bez pochyby génius, neboť jeho poslední film vznikal metodou řízené improvizace a je autentičtější a intimnější než jakýkoli dokument o umírání. Z mého pohledu se jedná o zřejmě nejpůsobivější film o posledních věcech člověka, jaký jsem kdy viděl. Citlivě natočená katarze, která vrací na oči to, čemu se současná konzumní společnost posedlá povrchem a trváním tak zoufale vyhýbá. Laskavý a před ničím neuhýbající film o konci, který čeká na každého.

Není to vůbec snadné pokoukání. Skoro jako nevítaný vetřelec sleduje kamera z intimní blízkosti Frankovy výlevy zlosti a sebelítosti, zhoršující se výpadky paměti, postupnou ztrátu fyzických a mentálních schopností. Dresen ale depresivní výjevy vyvažuje například několika klipovými sekvencemi podbarvenými optimistickou rockovou vypalovačkou. Nesentimentálně pojatý příběh by se dal shrnout do tří vět. Režisérovi se ale v jeho vyprávění o posledních věcech člověka podařilo dotknout i něčeho podstatného, co slovy vyjádřit nejde.

 

(zobrazeno 19)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top