Filmový klub: Lůno

Mladá žena se vrací do dědečkova domu na chladném pobřeží, kde před mnoha lety prožila svou první, dětskou lásku. Rebecca a Tommy, naváží přesně tam, kde se v dětství jejich cesty rozešly. Režisér však nevypráví klasický příběh o „l’amour fou”, ale zamýšlí se nad podobou lásky v kontextu genetické reprodukce.

Když Tommy zemře při autonehodě, rozhodne se Rebecca k umělému oplodnění za pomoci klonování lidské DNA a celý svůj život pak čelí důsledkům svého kontroverzního rozhodnutí. Příběh osudové a zakázané lásky však režisér Fliegauf zasadil do velmi blízké budoucnosti, která mu dovolila rafinovaně využít prvky science fiction.

Svoji meditaci nad oidipovským komplexem Fliegauf situuje na chladné pobřeží severského ostrůvku působícího dojmem bezčasí a vytržení z reality. Veškeré pnutí ve filmu vychází z interakce dvou ústředních postav, jejichž vzájemný vztah postupně prochází několika odlišnými fázemi. Jak příběh pozvolna plyne ke svému nevyhnutelnému vyústění, začíná být jasné, že tím nejkrásnějším tady nejsou precizně komponované záběry přímořských pláží nebo stěží postřehnutelný, ambientní doprovod Maxe Richtera, ale skrz naskrz altruistické jádro filmu, v němž dochází k láskou motivovanému sebeobětování ve prospěch pokračování jiného, milovaného života.

Lůno
Kino Volyně, 26. ledna od 20.00
Drama / Romantický / Sci-Fi, Německo / Maďarsko / Francie, 2010, 111 minut, vstupné FK, film na ČSFD

Do kina zve Karel C.

(zobrazeno 41)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top