Taneční retro večer s Janis Joplin

“Hele, ty zpíváš jako Joplinka!” “Kdo to je?” Takhle nějak lze zhruba charakterizovat počátky zrodu kapely Janis Joplin Revival. V roce 93 se tehdy dvacetiletá Táňa Máňa seznámila se svou budoucí manažerkou Zuzanou na kurzu anglického jazyka. O pár měsíců později se spolu vydaly na výlet po Spojených státech a tam si Táňa poprvé poslechla album “Pearl” od Janis Joplin. Zezačátku se jí ten chraplavý ječák bluesové dryáčnice vlastně ani nelíbil. Hlavně si nedokázala představit, že by mohla svými jemnými hlasivkami vyluzovat takový ukrutný sípot a křik a nářek a kdovíco ještě. Jenže jak už to bývá, ten naléhavý projev hippiesácké dračice jí zakrátko taky učaroval. Společně s basistou Ondrou Tůmou, který ji tehdy doprovázel na kytaru, začali vystupovat na soukromých akcích s repertoirem Joplinky a dalších interpretů. Někdy s nimi rovněž hostoval vynikající hammondista a multiinstrumentalista Honza Kořínek.

Janis Joplin revival + GAMA
Hospoda pod kapličkou, Nahořany
20. ledna, od 21.00

V šestadevadesátém oslovila svou kolegyni ze Sun Beach, kytaristku Katku Ryšavou, a také bubeníka Ivana Pelíška z Abraxas. První koncert v plné sestavě se uskutečnil na dvorku romantické čajovny v Českém Krumlově a reakce publika jen potvrdily nevšední talent živelné zpěvačky. Od té doby vystupuje skupina pravidelně na klubových i festivalových pódiích v celé republice, alei v Holandsku, Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku. Více na www.joplin.cz.

Jako druhá zahraje českobudějovická skupina GAMA, založená Milanem Porkristlem, Milanem Kudrlem a baskytaristou Jaroslavem Pancem na přelomu roku 1964/65 vykročila stejně jako řada dalších skupin ve šlépějích The Shadows. Spolu s velmi dobrým bubeníkem mladičkým Jardou Chrtem a zpěvákem Frantou Strakou se skupina GAMA stává v druhé polovině 60-tých let nedílnou součástí jihočeské hudební scény. V roce 1968 se GAMA účastní hudební soutěže ve Vídni, a i když je handicapována neúčastí svého vlastního baskytaristy, kterému nebyl povolen výjezd za hranice a hraním na cizí aparaturu, získává nabídku na roční profesionální angažmá v Rakousku. Příchod sovětských vojsk a zákaz výjezdu do zahraničí však dělá tečku za touto etapou GAMY. Po tragickém úmrtí bubeníka Jardy Chrta v témže roce se jednou z nejvýraznějších postav GAMY stává bubenický žonglér a bavič Zdeněk Bína a po změně baskytaristy Jardy Pance za technicky mimořádně zdatného Jardu Kolenu se GAMA stává jednou z nejlépe muzikantsky vybavených malých skupin v Jihočeském regionu.

GAMA se rychle propracovávala mezi úspěšné kapely a první úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejvyšší možné přehrávkové ocenění (100%), řada cen a ohodnocení získaných na soutěžích malých skupin za technickou dokonalost a celkové velmi pozitivní hodnocení ze strany amatérských i profesionálních hudebníků byly nejlepší odměnou pro jednotlivé hráče spolu s plnými sály při hraní tanečních čajů v Českých Budějovicích, Prachaticích a Písku. Repertoár kapely je složen z nejznámějších hitů skupiny The Shadows a Cliffa Richarda a nabízí pro pamětníky příjemné vzpomínky na hudbu jejich mládí a pro mladé něco, co pro ně možná bude novým objevem. Více na www.gama-cb.cz.

(zobrazeno 82)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top