Jeden svět: Anna v přední linii 18. srpna

V rámci kulturního léta Na Dvorečku proběhne již třetí dokument festivalu Jeden svět. Dokument Anna v přední linii pojednává o Anně Politkovské, ruské novinářce týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla 7. října 2007 zavražděna.

Neznámý vrah čtyřmi výstřely ukončil život ženy, která znamenala pro mnoho lidí naději, že páchané zločiny nebudou přehlíženy a zapome…nuty.
Film vypráví poutavou dokumentární formou novinářčin životní příběh.

Režisérka Máša Novikovová natáčela Politkovskou pravidelně od roku 2000, stejně jako její kolegy a přátele. Během opakovaných cest do Čečenska a rozhovorů v Moskvě, Beslanu a na dalších místech Ruské federace vznikla unikátní výpověď o nesmyslném konfliktu a osobní statečnosti ženy, která se nebála říkat pravdu.

Divák se díky výjimečným záběrům stává svědkem čečenské tragédie a je
konfrontován s těžko uvěřitelnými příběhy o zabíjení a zmizení nepohodlných osob. Ve snímku kromě Politkovské hovoří například Lidija Jusupovová, právnička z Grozného, jež strávila mnoho let hledáním nezvěstných
lidí z Čečenska, nebo Světlana Gannuškinová, držitelka ceny Homo Homini z roku 2006. Obě tyto ženy, podobně jako Anna Politkovská, nasazují
vlastní život ve válce o spravedlnost v dnešním Rusku.

ANNA V PŘEDNÍ LINII

STŘEDA 18. SRPNA

NA DVOREČKU, NÁM. SVOBODY 147, VOLYNĚ

Více na www.volynevdolyne.cz a na www.jedensvet.czZobrazit více

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top