Jak jsme viděli akci “Zameťme si za vlastním hrobem” my…

Ve dnech 9.-11.4.2010 proběhla v okolí volyňského hřbitova akce “Zameťme si za vlastním hrobem”. Uspořádalo ji sdružení Volyně v dolyně za podpory TS Města Volyně a Regio Pošumaví. Cílem bylo – neberme si servítky, původci si je také neberou…- uklidit ten bordel! Generace za generací musely bezostyšně a pokrytecky zahazovat své “věci po mrtvých”, aby za hřbitovní zdí vyrostly hory odpadků od její paty až po vrchol. Je toho svince tolik, že přecházel zrak. 

V pátek odpoledne jsme se sešli dle plánu na hřbitově a kromě množství odpadků nás překvapila ještě druhá věc. Přišli nám pomoct další lidé. S jejich svolením jmenovitě pan Dvořák, pan Hračecký, pan Holín. Tolik účastníků akce jsme ani nečekali, tak vznikly logistické problémy s dělením 2 pytlů a jedněch hrábí (aby se po chvíli ukázalo, že je to spíše na krumpáč a lopatu, nebo lépe na minibagr…).
Další problém byl charakter odpadu. Vedle “živého” a plastového hřbitovního kvítí stovky kalíšků od hřbitovních svící, sklenic, váz, desítky polystyrenových věnců…takže jsme třídili odpad…
V sobotu jsme za pomoci paní Villnerové a její dcery Anežky, paní Kovářové, Aničky Kotlíkové, Martina Křišťana, pana Jakubce a neznámého sympatizanta projektu a dalších přátel naplnili 1 kontejner čistým plastem a 1 kontejner sklem. A jednu korbu náklaďáku bordelem. 
Podle charakteru odpadu jsem se dostali až do předrevlouční éry, kdy bakelitové kalíšky na svíčky stály 0,90Kčs. Hlouběji nám to kořeny a břečťan nedovolily. 
V neděli jsme již sami pokračovali počasí navzdory úklidem v okolí márnice. Kromě známých kalíšků jsme se museli potýkat se stavební sutí (!), záplavou PET lahví, prázdných tub od šlehačky, plechovek od oleje, obalů od potravin…skutečně někdo odváží svůj domovní odpad na černou skládku na hřbitov? Nebo je to jen shoda bizarních náhod? Kelímek z McDonalda tvrdí opak. A pak začala vánice. A zamčená márnice. A tak jsme šli domů. A vrátíme se. 
Vnímáme silný potenciál této lokality v kontextu rozvoje města a chtěli bychom se na jeho rozvíjení dále podílet.

 

Za VVD
Jan Kovář

Fotoreportáž z celé akce naleznete také v naší fotogalerii.

(zobrazeno 50)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top