Filmový klub: Lásky čas

Velká Británie, 2013, komedie, 123 min.
vstupné 90-Kč

Tim (Domhnall Gleeson) je naprosto obyčejný nesmělý jednadvacetiletý Brit, který má starostlivou matku, potrhlou sestru, úžasného otce (Bill Nighy) a žádnou holku. To se má brzy změnit, jelikož Tim právě dozrál do věku, kdy mu tatínek prozradí rodové tajemství. Všichni mužští členové tohoto rodu totiž mohou tak trochu cestovat v čase. „Tak trochu” v tomto případě znamená, že se můžou vracet jen do minulosti, k událostem, které oni sami prožili. Stačí zajít do nějakého tmavého koutu, zavřít oči, sevřít pěsti a jste tam, kde jste si přáli být. Tim se okamžitě rozhodne využít téhle dovednosti k tomu nejdůležitějšímu, co člověk jeho věku potřebuje. Tedy k holce, pokud možno hezké, chytré, hodné a lačné po sexu.

Jste na první večeři s holkou, co po ní šílíte, a právě jste se pobryndali chilli omáčkou kiri-kiri, která vám vypálila díru do kravaty i vašeho sebevědomí, konverzace vám jde jako psovi pastva, začínáte se trapně potit a libido se vám odplazilo někam směrem k pánským záchodkům. A tak nakonec jen oddaně dřepíte proti ní, úchylně jí civíte do výstřihu, který je najednou nedosažitelný, všechno je špatně a vy byste to nejraději smazali a začali znovu. Proč ne? Zkuste to jako sympatický zrzek Tim, který na to také potřeboval více pokusů a navíc zná trik, jak se vrátit časem.

Nositel Řádu britského impéria, Novozélanďan Richard Curtis, nás svými příběhy baví již více než třicet let – a to fakt není málo. Ať už jsou to pantomimické skeče Mr. Beana, epizody z televizního seriálu Černá zmije či brilantní scénáře k vděčným diváckým peckám typu Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill či Deník Bridget Jonesové, pokaždé jsme při setkání s ním měli oprávněný pocit, že to s nimi i s námi myslí dobře.

lásky čas

Jeho humor je laskavý, kultivovaný, oslovující a anglický, čemuž se nelze divit, neboť svůj rodný ostrov vyměnil za ten britský již v jedenácti letech. Nedosti ovšem na tom. V roce 2003 vystřihl režijní debut, který se stal celosvětovým hitem, úžasnou a láskyplnou Lásku nebeskou, s dvaadvaceti ústředními postavami, o které se poprala řada hvězd tehdejšího (ale vlastně i současného) filmového nebe. A po režijní mezihře, kterou byli Piráti na vlnách (k nimž měl zřejmě osobní vztah), nám teď nabízí svoji třetí a všichni věříme, že navzdory jeho výrokům nikoli poslední, režii – romantické komediální drama, lehce střižené sci-fi o cestování časem, jež nese výmluvný název Lásky čas a které je nikoli pouze o nich a o nás, jak bývá v jeho případě zvykem, ale hodně také o něm. I tohle je možná jeden z důvodů, proč se tak nečekaně zastavil, ohlédl za svojí úspěšnou filmografií a řekl si, že tímhle laskavým snímkem už vlastně dopověděl, co ještě zbývalo.

lásky čas

Lásky čas je v jeho autorském (scenáristickém a režijním) aranžmá neobyčejně obyčejným příběhem (nebo že by to bylo naopak?) o pravdách stejně banálních jako objevných, totiž že život máme jen jeden a musíme se ho naučit žít tak, aby každý den byl jediný, neopakovatelný, radost vzbuzující a sobě i jiným přinášející. Takhle jednoduchý je Curtisův recept na štěstí, jehož předností je to, že je vlastně pro každého dosažitelný a naplnitelný, že na něj každý (kdo bude opravdu chtít!) může dosáhnout. To je vstřícné a sympatické poselství, které dává pocit jistoty a bezpečí, stejně jako Timův rodný dům s rozlehlou zahradou, výhledem na moře a cestou na vlastní pláž. A také pocit, že je důležité mít místo, kam se můžete a chcete vracet, protože tam patříte, a je vám tam proto dobře. Tak jednoduché, čisté a přirozené pravdy nám Lásky čas předkládá, a dává tak každému šanci, aby v nich našel i tu svoji.

 

Více zde

(zobrazeno 50)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top