Nová kniha o Pošumaví

Byl nebyl jednou jeden kraj zvaný Pošumaví. Jeho půda úrodností neoplývala, a proto museli obyvatelé často chodit do světa, aby tam vydělali na živobytí. Stavěli si malé, ale milé chaloupky a pásly kravky. Ale také zde vyrostly krásné gotické kostelíky, hrady, ba i zámky. Doba se změnila, změnilo se Pošumaví. O mnoho let později se mladí historici Jenda a Jirka rozhodli, že seženou co nejvíce starých obrázků a vydají v knize v edici„Zmizelé Čechy“ nakladatelství Paseka.

 Zmizelé Pošumaví

Díky tomu se s nimi dnes můžeme toulat po široké krajině od Strakonicka přes Volyňsko až k Sušici a Horaždovicím. Unikátní snímky pochází z šera archivních krabic, muzeí, ale i od soukromých sběratelů. Mnohé obrázky tak poprvé spatřily světlo veřejného světa. Mezi téměř dvěma stovkami fotografií si každý přijde na své – obdivovatel lidové architektury, zájemce o pošumavská řemesla, církevní památky nebo šlechtická sídla. Příkladem mohou být snímky dokumentující výrobu hrábí v Rohanově, pouť v Bukovníku před 2. světovou válkou nebo těžbu grafitu na Kněží hoře u Katovic.

Velkým bonusem je úvodní text, který čtenáře uvede oblasti Pošumaví, vymezí hranice oblasti a seznámí jej s dějinami, zajímavými stavbami, lidovými zvyky či místními osobnostmi. Příprava knihy trvala bezmála dva roky, vyplněné mravenčí prací autorů, která zahrnovala nejen časově náročné vyhledávání obrazového materiálu, ale i terénní průzkum v konkrétních lokalitách. Stovky hodin volného času investované do přípravy publikace přinesly kvalitní výsledek, který rozhodně stojí za vidění.

 Zmizelé Pošumaví

Kniha má i vlastní webovou stránku www.zmizeleposumavi.cz.

Jan Lhoták – Jiří Novák: Pošumaví, Paseka 2013, 190 s, 289 Kč.

(zobrazeno 260)

Comments (3)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top