Jak volit, aby Váš hlas byl slyšet!

V komunálních volbách se volí jinak než ve směmovních a s hlasem se nedá nakládat stejně. Preferenční hlasy (tzv. kroužky) tu nefungují. A vůbec posouvání kandidátů vzhůru kandidátkou tu je velmi složité.

V čem je problém? Většina lidí si z voleb do Sněmovny pamatuje, že může rozdat přesně čtyři preferenční hlasy. Ale to teď není pravda. Každý volič má tolik hlasů, kolik je v jeho obci či městě zastupitelů. Má na to však jen jeden volební lístek, na kterém může svoje hlasy rozdělit.

Přestože můžete v komunálních volbách zaškrtnout na různých kandidátkách i jednotlivé kandidáty, nemusíte jim tím vlastně moc prospět a i z tohoto „preferenčního“ hlasu pak těží často spíše lídři kandidátek. Zejména ve velkých městech je kroužkování více prospěšné straně než jednotlivci. Proč? K posunu na kandidátce totiž musí mít preferovaný kandidát nejenom velký počet preferenčních hlasů, ale zároveň musí získat nejméně o 10 procent hlasů více, než byl průměr hlasů na jednoho kandidáta této strany. Že se toto stane je málo pravděpodobné, ne-li prakticky nemožné.

Jak správně volit?
1. Volím stranu
Nejjednodušší je zakřížkovat celou politickou stranu. Po jednom hlasu pak dostanou všichni její kandidáti.
2. Volím jména
Volič má tolik hlasů, kolik je zastupitelů. Kdyby dal hlas např. jen 4 lidem, zbylé by propadly.
3. Kombinace
Lze zakřížkovat jednu stranu a kromě toho křížkovat i kandidáty odjinud. Straně pak připadne jen tolik hlasů, kolik ze svých křížků volič nerozdá někomu jinému.

Modelový příklad:
Pokud by volič zakroužkoval jen čtyři kandidáty, “vyhodí” většinu svého hlasu. Ve výsledku neovlivní nic: ani starostu, ani vítěze voleb, ani konkrétné složení zastupitelstva.

Podobně svůj hlas roztříštíme, když dáme větší počet kroužků kandidátům více stran. Volíme pak ale více stran a ve výsledku vlastně nikoho. Navíc i v komunále platí pravidlo pětiprocentní hranice pro vstup strany do zastupitelstva a tříštěním tzv. malých křížků (kroužkování jednotlivých kandidátů z více stran) do zastupitelstva neposunujeme vlastně nikoho. Systém by si asi zasloužil změnu, ale s tím dnes nic neuděláme.

VÁŠ HLAS BUDE V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH NEJVÍCE SLYŠET, POKUD ZAKŘÍŽKUJETE CELOU STRANU.

POKUD NÁS TEDY CHCETE PODPOŘIT, ZAKROUŽKUJTE CELOU KANDIDÁTKU (TZV. VELKÝ KŘÍŽEK) VOLYNĚ V DOLYNĚ. PŘEDEM DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU.

Zdroj:
http://www.reflex.cz/clanek/politika/38828/volby-2010-v-komunalkach-nema-smysl-krouzkovat-kandidaty.html
http://zpravy.idnes.cz/strany-se-pred-volbami-boji-krizkovani-mohou-prijit-o-vetsinu-hlasu-1gr-/domaci.asp?c=A101008_204420_domaci_abr

(zobrazeno 127)

Leave a Comment

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

Scroll to top